Kiedy pójść z dzieckiem do nefrologa?
Nefrologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem wielu chorób układu moczowego u dzieci oraz młodzieży. Kiedy rodzic powinien udać się się ze swoim dzieckiem do specjalisty nefrologa?
Jakie schorzenia leczy nefrolog dziecięcy?
W obecnych czasach ogromny rozwój medycyny w tej dziedzinie sprawił, że mnóstwo chorób nerek jest diagnozowana już w młodym wieku. Od lekarzy zajmujących się tą specjalnością wymaga się posiadania nie tylko olbrzymiej wiedzy medycznej, ale także umiejętności współpracy z małymi pacjentami. Wcześnie wykryte schorzenie oraz właściwie przeprowadzona terapia umożliwia bezinwazyjne wyleczenie wielu schorzeń układu moczowego. Lekarz nefrolog zajmuje się leczeniem:
- ostrych oraz przewlekłych stanów zapalnych układu moczowego,
- ostrej oraz przewlekłej niewydolności nerek,
- różnorodnych zaburzeń funkcji pęcherza moczowego,
- zaburzeń nietrzymania moczu,
- wrodzonych wad rozwojowych nerek oraz układu moczowego,
- kamicy nerek, zespołu nerczycowego, wielomoczu oraz wielu innych schorzeń.
Specjalistyczna poradnia nefrologiczna dla dzieci
W Polsce nie brakuje specjalistycznych poradni świadczących usługi na wysokim poziomie. Podczas wizyty lekarz nefrolog wykonuje szczegółowe badanie USG nerek i układu moczowego, w celu oceny anatomii układu moczowego, wykrycia wad wrodzonych oraz przyczyn dolegliwości schorzeń nerek.
Do poradni nefrologicznej powinien czy prędzej udać się każdy rodzic z dzieckiem, który zauważy u niego niepokojące objawy mogące prowadzić do poważnych schorzeń nerek.