Czy BCAA faktycznie działa?

Czy BCAA faktycznie działa?

BCAA jest suplementem, o którym mówi się zdecydowanie najczęściej od kilku lat. Część osób jest bowiem zdania, że produkt nie działa i jest to po prostu placebo. Z kolei inne osoby uważają, że produkt ma bardzo pozytywny wpływ na trening. Czy bcaa działa?

Czym dokładnie jest BCAA?

Nie wszyscy wiedzą, że pod nazwą BCAA kryją się aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu, czyli leucyna, walina, a także izoleucyna. Liczne badania dotyczące efektywności BCAA dowiodły, że wykazują one bardzo korzystne działania w kwestii budowy masy mięśniowej. BCAA przede wszystkim stymuluje aktywację enzymów, które z kolei są odpowiedzialne za zwiększoną syntezą białek mięśniowych.

Czy BCAA na pewno działa?

Warto mieć świadomość, że występuje problem endogenności, a także egzogenności aminokwasów. Organizm potrzebuje bowiem do tego, by rosnąć wszystkich aminokwasów egzogennych (które będą pochodziły z zewnątrz). Należy wiedzieć, że jest ich osiem – podpowiada ekspert z bloga Świat Supli. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wystarczy nieodpowiednia podaż jednego z nich, by procesy anaboliczne były zdecydowanie mniej wydajne. W celu efektywnego budowania masy mięśniowej konieczne będą zatem wszystkie aminokwasy egzogenne, a nie tylko trzy wspomniane wcześniej. Suplementacja BCAA rekomendowana jest zatem osobom, w których diecie został zaobserwowany niedobór leucyny, waliny oraz izoleucyny, co jest niezwykle mało prawdopodobne. Część osób uprawiających sport wyczynowo jest zdania, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w wysokiej jakości odżywkę białkową, która będzie miała w swoim składzie wszystkie aminokwasy egzogenne we właściwych ilościach.

Comments are closed.