Bakterie w moczu – skąd się biorą i jak wpływają na Twój organizm?

Bakterie w moczu – skąd się biorą i jak wpływają na Twój organizm?

Bakterie w moczu to problem, z którym zmaga się dość spora ilość osób. Jednak, czy zawsze oznaczać one muszą powikłania zdrowotne i negatywnie wpływać na organizm człowieka? Co zrobić i jak zachować się w takim przypadku? Kiedy problem należy uznać za poważny?

Czy przypadłość ta jest groźna dla człowieka?

Bakterie w moczu (sprawdź) mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego. Drobnoustroje znajdujące się tam rozmnażają się, przez co mogą wywołać stan zapalny pęcherza bądź nerek. Jednak tak naprawdę w większości przypadków bakterie takie mogą okazać się zupełnie niegroźne i niewymagające leczenia. Niewielka ilość bakterii w żadnym wypadku nie musi być powodem do obaw.

Czym spowodowane jest pojawienie się bakterii w moczu?

Warto wiedzieć, że niewielkie ilości bakterii w moczu występują w pełni naturalnie. Zawyżona ilość zaczyna się dopiero od 1000 komórek na 1 ml. Może ona spowodowana być:

  • niewystarczającą higieną miejsc intymnych,
  • rzadkim opróżnianiem pęcherza,
  • zarażeniem chorobami zakaźnymi drogą krwiopochodną.

Jakie mogą być objawy?

Do najczęstszych skutków występowania takich bakterii zalicza się:

  • ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej,
  • ból w podbrzuszu,
  • częsta potrzeba wypróżniania się,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • czasami występowanie krwiomoczu.

Należy jednak pamiętać, że występowanie bakterii w moczu w niektórych przypadkach może być zupełnie bezobjawowe. Aby stwierdzić obecność takich bakterii, niezbędne będzie badanie moczu. Sam proces jest dość prosty i szybki. Polega on na oddaniu próbki moczu do specjalnego pojemniczka i przekazania jej do laboratorium.

Jak wygląda leczenie takich bakterii?

Samo leczenie nie jest zbyt skomplikowane. Po udaniu się do lekarza, z pewnością przypisze on odpowiednie środki, które trzeba będzie przez pewien czas stosować. W przypadku bardziej nasilonych infekcji konieczne będzie zastosowanie antybiotyków. Osobom z taką przypadłością zaleca się również wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie oraz spożywanie soku z żurawiny, który może bardzo korzystnie wpłynąć na samo leczenie.

Comments are closed.