Alergia pokarmowa czy nietolerancja?

Alergia pokarmowa czy nietolerancja?

Każdy z nas lubi pyszne jedzenie. Wielu dba o to, by dieta była bogata w istotne dla zdrowia składniki i odpowiednio zbilansowana. Zdarza się jednak, że po zjedzeniu niektórych pokarmów pojawiają się niepokojące objawmy ze strony organizmu. Przykładem są problemy z wypróżnieniem, biegunka, ale i pokrzywka i inne ślady na skórze. Nierzadko pojawia się też uczucie swędzenia skóry, zdarza się też opuchlizna i trudności z oddychaniem. Przyczyną może być alergia pokarmowa lub nietolerancja pokarmowa. Jak to sprawdzić? Jak przekonać się, co powoduje tak nieciekawe objawy?

Lekarz pomoże

Jeśli po jedzeniu pojawiają się takie objawy, niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza. Właściwym tutaj będzie lekarz alergolog Białystok, który przy pomocy testów wykluczy lub potwierdzi alergię pokarmową, a także sprawdzi, jaki konkretnie alergen ją powoduje. Może to być określony rodzaj pokarmu lub też tylko jego składnik, który wystarczy wykluczyć z diety, by niepokojące objawy już się nie pojawiały.

Sposoby badania

Alergolog Białystok

Najczęstszym sposobem badania jest próba eliminacji potencjalnych alergenów i obserwacja czy pojawiają się objawy alergii. To bardzo bezpieczna opcja, pozwalająca szybko przekonać się, co konkretnie jest alergenem. Innym sposobem badania jest podanie potencjalnego alergenu, jednak z uwagi na ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia, takie badania przeprowadza się w warunkach szpitalnych.

Po stwierdzeniu przez alergologa, jaki rodzaj składnika pokarmu powoduje objawy nietolerancji pokarmowej lub alergii, należy wykluczyć go z diety i sprawdzać, czy nie występuje w kupowanych daniach gotowych.

Comments are closed.