Czosnek niedźwiedzi – roślina o szerokim spektrum działania

Czosnek niedźwiedzi – roślina o szerokim spektrum działania

 

Natura jest genialna w swojej prostocie. Potrafi obdarzyć nas roślinami, które można wykorzystać w różnych dziedzinach życia. Są one na tyle uniwersalne, że można stosować je w kosmetyce, kuchni czy jako środek leczniczy. Taką rośliną jest niewątpliwie czosnek niedźwiedzi, cieszy się on coraz większą popularnością w naszym kraju.

Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi?

Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, gdyż jest on bardzo podobny do konwalii. Na szczęście wspomniany czosnek niedźwiedzi ma znacznie silniejszy zapach od wyżej wymienionego kwiatu, więc łatwo go zidentyfikować. Poza tym w okresie kwitnienia obu roślin następuje wyraźne zróżnicowanie ich wyglądu. Konwalia zakwita na biało, a jej kwiat ma kształt dzwoneczków, natomiast w przypadku czosnku niedźwiedziego ma on drobne, białe, gwiazdkowate kwiaty, które tworzą rozłożysty kwiatostan na szczycie łodygi. Trzeba uważać, by nie pomylić tych dwóch roślin, gdyż konwalia jest trująca.

Skąd wzięła się jego nazwa?

Roślina ta zawdzięcza swoją nazwę faktowi, iż rośnie w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu. Jak wiadomo- tereny te zamieszkują niedźwiedzie, dla których roślina ta jest doskonałym przysmakiem. Po pierwsze ma odżywczy, słodkawy smak, a to spora zaleta i zachęta do konsumpcji. Po drugie jest rodzajem naturalnego antybiotyku, który wzmacnia zachwianą odporność. Osłabione niedźwiedzie właśnie takiego wsparcia potrzebują po długiej zimowej drzemce. Po trzecie czosnek ten kwitnie wczesną wiosną, a to jak wiadomo pora żerowania niedźwiedzi.

Comments are closed.