Butle na tlen medyczny dla ratownictwa

Butle na tlen medyczny dla ratownictwa

Ratownictwo medyczne, jednostki ratunkowe PSP czy ratownicy wodni muszą odznaczać się nie tylko odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą, czy posiadać odpowiednie uprawnienia, ale również dysponować specjalistycznym sprzętem, który możliwi przeprowadzenie akcji ratunkowej i pomoże uratować zdrowie lub życie poszkodowanego.

Butla na tlen medyczny dla jednostek ratowniczych

Jest to podstawowe wyposażenie każdej jednostki ratowniczej, które zabiera się na akcję udzielania pierwszej pomocy. Butle na tlen medyczny wykonane są zazwyczaj ze stali lub lżejszego aluminium i mogą odznaczać się różną pojemnością. Znajdujący się w nich tlen, służy do przeprowadzania akcji ratujących życie ludzi w takich sytuacjach jak ryzyko niedotlenienia tkanek, zawału serca mięśniowego, niewydolności oddechowej czy oparzeniach termicznych. Podania tlenu mogą także wymagać takie choroby jak astma czy mukowiscydoza.

Butla na tlen – właściwości

Butle na tlen medyczny mogą różnić się ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane (stal lub aluminium), a także ze względu na pojemność. Na rynku dostępne są między innymi takie o pojemności 2 l czy 10 l – dzięki temu można dostosować je do potrzeb konkretnej jednostki ratowniczej. Nie zawierają one tlenu – tlen jest lekiem, który zakupuje się w specjalistycznych hurtowniach medycznych.

Aby możliwe było zastosowanie butli z tlenem w akcji ratowniczej, konieczne jest także posiadanie specjalnego reduktora. Niektóre jednostki posiadają także specjalny rozdzielacz, który służy udzielaniu pomocy w wypadkach masowych.

butle na tlen medyczny

Wszystkie butle na tlen medyczny muszą posiadać specjalne atesty i certyfikaty, które dopuszczają je do użytku. Muszą być one także zgodne ze standardem wyposażenia ratownictwa medycznego. Warto pamiętać także o tym, że wymagają one regularnej legalizacji.

Comments are closed.